37. İstanbul Film Festivali’nin Programı Açıklandı!

276

Bu yıl 37. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali için geri sayım sürüyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Vodafone Red sponsorluğunda düzenlenen festivalin bu yılki programı açıklandı. Festival kapsamında 12 günde, 18 bölümde 43 ülkeden 218 yönetmenin toplam 210 filmi gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, konserler ve özel etkinlikler de yer alacak.

37. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve gizli hazinelerin aralarında olduğu 198 uzun metrajlı ve 12 kısa filminden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşuyor. İşte program;

 

Kataloğa göz atmak için tıklayınız.

Ulusal Yarışma

–   Köpek / Chien / Dog / Samuel Benchétrit / Fransa

–   Tuzdan Kaide / The Pillar of Salt / Burak Çevik / Türkiye

–   Cocote / Nelson Carlo de los Santos Arias / Dominik Cumhuriyeti, Arjantin, Almanya, Katar

–   Görgü Kuralları / As Boas Maneiras / Good Manners / Marco Dutra & Juliana Rojas / Brezilya- Fransa

–   Western / Valeska Grisebach / Almanya, Bulgaristan, Avusturya

–   Bir Zamanlar Kasım’da / Pewnego razu w listopadzie / Once Upon a Time in November / Andrzej Jakimowski / Polonya

–   Bir Mahalle Hikâyesi / Soldatii. Poveste din Ferentari / Soldiers. Story from Ferentari / Ivana Mladenovic / Romanya, Sırbistan, Belçika

–   Kış Kardeşleri / Vinterbrødre / Winter Brothers / Hlynur Palmason / Danimarka

–   Katil Marlina / Marlina Si Pembunuh Dalam Empat Babak / Marlina the Murderer in Four Acts / Mouly Surya / Endonezya,  Fransa, Malezya, Tayland

–   Ev / The Home / Asghar Yousefinejad / İran

–   The Rider / Chloe Zhao / ABD

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

–   Tempelhof Havaalanı / Central Airport THF / Karim Ainouz / Almanya, Brezilya, Fransa

–   Baskın / Razzia / Nabil Ayouch / Fas, Fransa, Belçika

–   Ayaz / Frost / Sharunas Bartas / Litvanya, Fransa, Ukrayna, Polonya

–   Muhi / Muhi – Generally Temporary / Rina Castelnuovo-Hollander, Tamir Elterman / İsrail, Almanya

–   Styx / Wolfgang Fischer / Avusturya, Almanya

–   Fransa’da Bir Mevsim / Une Saison en France / A Season in France / Mahamat-Salah Haroun / Fransa

–   Kaçış / The Escape / Kenan Kavut / Türkiye

–   Kigali’de Kuş Sesleri / Ptaki spiewaja w Kigali / Birds Are Singing in Kigali / Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze / Polonya

–   Obscuro Barroco / Evangelia Kranioti / Fransa, Yunanistan

–   Diptekiler / Pailalim / Underground / Daniel Palacio / Filipinler

–   Rahat Bir Nefes / Andið eðlilega / And Breathe Normally / Isold Uggadottir / İzlanda, İsveç, Belçika

 Türkiye Sineması 2017-2018 Ulusal Yarışma

–   Tuzdan Kaide / The Pillar of Salt / Burak Çevik

–   Halef / Murat Düzgünoğlu

–   Buğday / Grain / Semih Kaplanoğlu

–   Kelebekler / Butterflies / Tolga Karaçelik

–   Kaçış / The Escape / Kenan Kavut

–   Renksiz Rüya / Hewno Bêreng / Colorless Dream / Mehmet Ali Konar

–   Aydede / Road to the Moon / Abdurrahman Öner

–   Yol Kenarı / Sideway / Tayfun Pirselimoğlu

–   Borç / Debt / Vuslat Saraçoğlu

–   Güvercin / The Pigeon / Banu Sıvacı

–   Sofra Sırları / Serial Cook / Ümit Ünal

–   Put Şeylere / Put to the Things / Onur Ünlü

–   Körfez / The Gulf / Emre Yeksan

Türkiye 2017-2018 Yarışma Dışı

–   Bekçi / Watchman / Durmuş Akbulut

–   Locman / Lodging / Şükrü Alaçam

–   Kuluçka / Incubation / Mehmet Selçuk Bilge

–   Paranın Kokusu / The Smell of Money / Ahmet Boyacıoğlu

–   Benim Küçük Sözlerim / My Short Words / Bekir Bülbül

–   Dört Köşeli Üçgen / Four Cornered Triangle / Mehmet Gürel

–   Eksi Bir / Minus One / Orhan Oğuz

–   Taksim Hold’em / Michael Önder

–   Bağcık / The Shoelace / Görkem Yeltan

Ulusal Belgesel Yarışması

–   Parçalar / Fragments / Rojda Akbayır

–   Onun Filmi / Her First / Su Baloğlu, Merve Bozcu

–   Saraybosna Yürüyüşü / Sarajevo March / Ersan Bayraktar

–   Güzel Adam Süreyya / Süreyya the Kitman / Gökçe Kaan Demirkıran

–   Turtle Shells / Schildkröten Panzer / Tuna Kaptan

–   Zavar, Çocuk ve Keklik / Zavar, The Kid and Partridges / Zeynep Gülru Keçeciler

–   Fındıktan Sonra / Gone with the Hazelnuts / Ercan Kesal

–   Yerel TV / Local TV / Özgür Fırat Kınay

–   Araf / Didem Pekün

–   Başka Tren Gıdı Gıdı / Another Train Gıdı Gıdı / Yasin Ali Türkeri

Özel Gösterimler

–   Muazzez Mucizesi 104 Yaşında / Miracle Worker 104 Years Old / Nurdan Arca

–   Bitmeyen Yolculuk / Endless Journey / Mehmet Güleryüz

–   Yaşar Kemal Efsanesi / The Legend of Yaşar Kemal / Aydın Orak

Ulusal Kısa Film Yarışması

Program I

–   Kötü Kız / Wicked Girl / Ayce Kartal

–   Anadolu Yok / There is no Anatolia / Ferit Katipoğlu

–   Doğu Yakası / East Side / Harun Durmuş

–   Arîn/ Mizgin Müjde Arslan

–   Bitmiş Aşklar Müzesi / Museum of Broken Love / Murathan Özbek

–   Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var / I Don’t Believe In You But Then There Is Gravity / Umut Subaşı

Program II

–   Hit Me Baby / Semih Gülen

–   Toprak / Soil / Alican Durbaş

–   Tapınak Şövalyeleri / The Knights’ Templar / Arda Ekşigil

–   Keçi / Bizin / Goat / Boğaç Uzun

–   Sirayet / The All Seeing Blind / Nuri Cihan Özdoğan

–   Kaset / The Tape / Serkan Fakılı

Dünden Bugüne Türk Klasikleri

–   İpekçe / Silky / Bilge Olgaç

Vodafone Red Galaları

–   Köpek Adası / Isle of Dogs / Wes Anderson / ABD

–   Sahaf / The Bookshop / Isabel Coixet / İspanya, İngiltere, Almanya

–   Mutlu Prens / The Happy Prince / Rupert Everett / İngiltere, Almanya, Belçika, İtalya

–   Lean on Pete / Andrew Haigh / İngiltere

–   İtaatsizlik / Disobedience / Sebastián Lelio / İrlanda, İngiltere, ABD

–   Taş Devri Firarda / Early Man / Nick Park / ABD, İngiltere, Fransa

–   Canavar / Beast / Michael Pearce / İngiltere

–   Transit / Christian Petzold / Almanya, Fransa

–   Dokunma Bana / Touch me not / Adina Pintilie / Romanya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Fransa

–   You Were Never Really Here / Lynne Ramsay / İngiltere, Fransa, ABD

–   Saplantı / Unsane / Steven Soderbergh / ABD

–   Siyah Nehir / Fleuve Noir / Black Tide / Erick Zonca / Fransa

Yıllara Meydan Okuyanlar

–   12 Gün / 12 Jours / 12 Days / Raymond Depardon / Fransa

–   Şeria Nehri’nin Batısı / West of the Jordan River (Field Diary Revisited) / Amos Gitai / Fransa

–   Zehirli Köylere Yolculuk / Viaje a los pueblos fumigados / A Journey to the Fumigated Towns / Fernando E. Solanas / Arjantin

–   Hesaplaşma / Una Questione Privata / Rainbow–A Private Affair / Paolo & VittorioTaviani / İtalya, Fransa

–   Çılgın Yıllarımız / Nos années folles / Golden Years / André Téchine / Fransa

–   Ex Libris: New York Halk Kütüphanesi / Ex Libris: The New York Public Library / Frederick Wiseman / ABD

Dünya Festivallerinden

–   Sara ve Selim Hakkında / The Reports on Sarah and Saleem / Muayad Alayan / Filistin

–   Ona İyi Bak / Hjertestart / Handle with care / Arild Andresen / Norveç

–   Kelimelerin Ötesi / Beyond Words / Urszula Antoniak / Polonya, Hollanda, Fransa

–   Atölye / L’atelier / The Workshop / Laurent Cantet / Fransa

–   Hasret / Ga’agua / Longing / Savi Gabizon / İsrail

–   Dovlatov / Aleksey German / Rusya, Polonya, Sırbistan

–   Düğün Davetiyesi / Wajib / Annemarie Jacir / Filistin, Fransa, Almanya, Kolombiya, Norveç, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri Tarihsiz, İmzasız / Bedoone Tarikh, Bedoone Emza / No Date, No Signature / Vahid Jalilvand / İran

–   Dua / La Prière / The Prayer / Cédric Kahn / Fransa

–   Kısmet, Sevgilim: İlk Şarkı / Mektoub, My Love: Canto Uno / Abdellatif Kechiche / Fransa, İtalya

–   Namme / Zaza Khalvashi / Gürcistan

–   Öldürücü / Armomurhaaja / Euthanizer / Teemu Nikki / Finlandiya

–   Hannah / Andrea Pallaoro / İtalya, Fransa, Belçika

–   Pororoca / Constantin Popescu / Romanya, Fransa

–   Pembe Dizi / La telenovela errante / The Wandering Soap Opera / Raul Ruiz & Valeria Sarmiento / Şili

–   Yüzbaşı / Der Hauptmann / The Captain / Robert Schwentke / Almanya, Polonya, Portekiz, Fransa

–   Yüz / Mug / Twarz / Malgorzata Szumowska / Polonya

–   Mavili / In Blue / Jaap Van Heusden / Hollanda, Romanya

–   Gençlik / Youth / Feng Xiaogang / Çin

–   Üç Tepe / Drei Zinnen / Three Peaks / Jan Zabeil / Almanya, İtalya

Genç Ustalar

–   Manuel / Dario Albertini / İtalya

–   Kaybolma / Napadid shodan / Disappearance / Ali Asgari / İran, Katar

–   Kuzgunlar / Korparna / Ravens / Jens Assur / İsveç

–   Çiğ Süt / Petit Paysan / Bloody Milk / Hubert Charuel / Fransa

–   Aile / La familia / Gustavo Rondón Córdova / Venezüela, Şili, Norveç

–   Charleston / Andrei Cretulescu / Romanya, Fransa

–   Bir Zamanlar Kızılderili Ülkesinde / Es war einmal Indianerland / Once Upon A Time in Indian Country / İlker Çatak / Almanya

–   Saf Kalpler / Cuori Puri / Pure Hearts / Roberto De Paolis / İtalya

–   Şüphe / Doubtful / Eliran Elya / İsrail

–   Karanlıklar Vadisi / Valley of Shadows / Jonas Matzow Gulbrandsen / Norveç

–   Candelaria / Jhonny Hendrix / Kolombiya, Almanya, Norveç, Arjantin, Küba

–   Severina / Felipe Hirsch / Brezilya, Uruguay

–   Dışarıda / Out / György Kristóf / Slovakya, Macaristan, Letonya, Estonya

–   Katili Öldürmek / Matar a Jesús / Killing Jesus / Laura Mora Ortega / Kolombiya

–   İskele / Pigumim / Scaffolding / Matan Yair / İsrail, Polonya

NTV Belgesel Kuşağı

–   Vedasız / Sans Adieu / No Farewells / Christophe Agou / Fransa

–   Savaş Tiyatrosu / Teatro de Guerra / Theatre of War / Lola Arias / Arjantin, İspanya, Almanya

–   My Generation / David Batty / İngiltere

–   Bayan Fang / Mrs. Fang / Wang Bing / Çin, Fransa, Almanya

–   Greenaway Alfabesi / The Greenaway Alphabet / Saskia Boddeke / Hollanda

–   Parsel 35 / Carré 35 / Plot 35 / Éric Caravaca / Fransa, Almanya, Katar

–   Antonio Lopez 1970: Seks Moda ve Disko / Antonio Lopez 1970: Sex Fashion & Disco / James Crump / ABD

–   Makala / Emmanuel Gras / Fransa

–   Baba / Abu / Father / Arshad Khan / Kanada, Japonya, Pakistan, Suudi Arabistan, Tayland

–   Sonsuz Futbol / Fotbal Infinit / Infinite Football / Corneliu Porumboiu / Romanya

–   Ramen Üstatları / Ramen Heads / Koki Shigeno / Japonya

–   Coby / Christian Sonderegger / Fransa, ABD

–   İyi Kışlar / Buon Inverno / Happy Winter / Giovanni Totaro / İtalya

Mayınlı Bölge

–   Sevme Beni / Love Me Not / Alexandros Avranas / Yunanistan, Fransa

–   Tatil / Holiday / Isabella Eklöf / Danimarka, Hollanda, İsveç

–   Köpuzlar / Dhogs / Andrés Goteira / İspanya

–   9 Parmak / 9 Doigts / 9 Fingers / F.J. Ossang / Fransa, Portekiz

–   Yamyam / Caniba / Véréna Paravel & Lucien Castaing-Taylor / Fransa

–   Piercing / Nicolas Pesce / ABD

–   Sefil Hayat / Lowlife / Ryan Prows / ABD

–   Sus Pus / Silent Mist / Miaoyan Zhang / Çin, Fransa

–   San San Üçlemesi / The San San Trilogy / Justin Lowe & Jonah Freeman / ABD

Antidepresan

–   Abrakadabra / Abracadabra / Pablo Berger / İspanya, Fransa, Belçika

–   Temmuz Masalları / Contes de juillet / July Tales / Guillaume Brac / Fransa

–   Sergio & Sergei / Ernesto Daranas / Küba, ABD, İspanya

–   Domuz / Khook / Pig / Mani Haghighi / İran

–   Nothingwood / The Prince of Nothingwood / Sonia Kronlund / Fransa, Almanya

–   Sevda ve Kurşunlar / Ammore e malavita / Love and Bullets / Manetti Bros. / İtalya

–   Düğünümüz Var / Le sens de la fête / C’est la vie! / Olivier Nakache & Eric Toledano / Fransa, Kanada, Belçika

–   Claire’in Kamerası / Keulleeoui Kamela / Claire’s Camera / Hong Sang-soo / Fransa, Güney Kore

–   Ağacın Altında / Undir trénu / Under The Tree / Hafsteinn Gunnar Sigurdsson / İzlanda

Musikışinas

–   Distant Sky – Nick Cave & The Bad Seeds Live in Copenhagen / David Barnard / İngiltere

–   Sağlam Şarkı / Song of Granite / Pat Collins / İrlanda, Kanada

–   Karşınızda Grace Jones / Grace Jones: Bloodlight and Bami / Sophie Fiennes / İrlanda, İngiltere

–   Radiogram / Rouzie Hassanova / Bulgaristan

–   Çeneni Kapa ve Piyano Çal / Shut Up and Play the Piano / Philipp Jedicke / Almanya, Fransa, İngiltere

–   Matangi/Maya/M.I.A. / Steve Loveridge / ABD, İngiltere

–   Ümmü Gülsüm’ün Peşinde / Looking for Oum Kulthum / Shirin Neshat / Almanya, Avusturya, İtalya, Lübnan

–   Gri Değil, Siyah: Ankara Rocks! / Black, Not Gray: Ankara Rocks! / Ufuk Önen / Türkiye

–   Ryuichi Sakamoto: Coda /  Stephen Nomura Schible / Japonya, ABD

–   Maria by Callas / Tom Volf / Fransa

–   Eric Clapton: Perdelerin Ardında Yaşam / Eric Clapton: Life in 12 bars / Lili Fini Zanuck / İngiltere

 Nerdesin Aşkım?

–   Cameron Post’a Ters Terapi / The Miseducation of Cameron Post / Desiree Akhavan / ABD

–   Cumartesi Grubu / Saturday Church / Damon Cardasis / ABD

–   Marvin / Reinventing Marvin / Anne Fontaine / Fransa

–   Pastacı / The Cakemaker / Ofir Raul Graizer / Almanya, İsrail

–   Mirasçılar / Las Herederas / The Heiresses / Marcelo Martinessi / Paraguay, Almanya, Uruguay, Brezilya, Norveç, Fransa

–   Evlilik / Martesa / The Marriage / Blerta Zeqiri / Kosova, Arnavutluk

Çiçek İstemez

–   Cameron Post’a Ters Terapi / The Miseducation of Cameron Post / Desiree Akhavan / ABD

–   Cumartesi Grubu / Saturday Church / Damon Cardasis / ABD

–   Marvin / Reinventing Marvin / Anne Fontaine / Fransa

–   Pastacı / The Cakemaker / Ofir Raul Graizer / Almanya, İsrail

–   Mirasçılar / Las Herederas / The Heiresses / Marcelo Martinessi / Paraguay, Almanya, Uruguay, Brezilya, Norveç, Fransa

–   Evlilik / Martesa / The Marriage / Blerta Zeqiri / Kosova, Arnavutluk

Bergman 100 Yaşında

–   Yaban Çilekleri / Smultronstället / Wild Strawberries / Ingmar Bergman / İsveç

–   Yedinci Mühür / Det sjunde inseglet / The Seventh Seal / Ingmar Bergman / İsveç

–   Kış Işığı / Nattvardsgästerna / Winter Light / Ingmar Bergman / İsveç

–   Sessizlik / Tystnaden / The Silence / Ingmar Bergman / İsveç

–   Persona / Ingmar Bergman / İsveç

–   Utanç / Skammen / Shame / Ingmar Bergman / İsveç

–   Çığlıklar ve Fısıltılar / Viskningar och rop / Cries and Whispers / Ingmar Bergman / İsveç, Almanya, Danimarka

–   Bir Evlilikten Manzaralar / Scener ur ett äktenskap / Scenes from a Marriage / Ingmar Bergman / İsveç

–   Güz Sonatı / Höstsonaten / Autumn Sonata / İngmar Bergman / Fransa, Doğu Almanya, İsveç, İngiltere

Gömülü Hazineler

–   Özel Mülk / Private Property / Leslie Stevens / ABD

–   İki Kaçak / Figures in a Landscape / Joseph Losey / İngiltere

–   Safha 4 / Phase IV / Saul Bass / İngiltere, ABD

–   Liquid Sky / Slava Tsukerman / ABD

–   Nil’in Kızı / Ni luo he nu er / Daughter of the Nile / Hou Hsiao Hsien / Tayvan

Cinemania

–   Arabesk / Ertem Eğilmez / Türkiye

–   Şoför Nebahat / Driver Nebahat / Metin Erksan / Türkiye

–   Siyah Otomobil / Black Car / Aram Gülyüz / Türkiye

–   Göl / The Lake / Ömer Kavur / Türkiye

–   24 Kare / 24 Frames / Abbas Kiarostami / İran, Fransa

–   Yeşil Sis / The Green Fog / Guy Maddin, Evan Johnson, Galen Johnson / ABD

–   Çirkin Kral’ın Efsanesi / The Legend of the Ugly King / Hüseyin Tabak / Almanya, Avusturya

–   Siyah Gelinlik / La mariée etait en noir / The Bride Wore Black / François Truffaut / Fransa, İtalya

–   Paris, Texas / Wim Wenders / Almanya, Fransa, İngiltere, ABD

–   Keşanlı Ali Destanı / Kesanli Ali’s Epic / Atıf Yılmaz / Türkiye

Mimari Ütopyalar – Sinematik Distopyalar

–   Kuyu / The Well / Metin Erksan / Türkiye

–   İngiltere’nin Sonu / The Last of England / Derek Jarman / İngiltere

–   Stalker / Andrey Tarkovski / Sovyetler Birliği

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir